Network Associates melder sig ind i Symbian

Sikkerhedsfirmaet Network Associates er det seneste medlem i Symbian-familien. Selskabet skal sikre styresystemet mod virus og hackere.

Symbian partnerskabet blev i dag stærkere. Ifølge en pressemeddelelse er sikkerhedsfirmaet Network Associates blevet en del af selskabet. Network Assocciates skal sikre 3G-produkter og løsninger, baseret på Symbian platformen, mod eksempelvis virus og hackere.

»Når 2,5G og 3G bliver en del af hverdagen, vil hackere og virusprogrammører uden tvivl begynde at lede efter huller i de nye tjenester og den nye software. Derfor er det vigtigt at vi allerede i dag indleder et samarbejde med mobilindustrien for at udvikle sikre løsninger til fremtidens tjenester,« siger Arvind Narain, der er vicedirektør i McAfee Security - en del af Network Associates.

Det nye partnerskab indebærer en forstærkning af samarbejdet mellem McAfees verdensomspændende antiviruscentre, Anti-Virus Emergency Response Team (AVERT), og de forskellige tekniske grupper hos Symbian der arbejder med udviklingen af styresystemet.

Symbian sammenslutningen består af bl.a. Nokia, Sony Ericsson, Motorola, Siemens og Samsung. I januar 2003 havde ni selskaber mere end 20 mobiltelefoner med Symbian styresystemet undervejs. De mest kendte Symbian-baserede telefoner på markedet i dag er Sony Ericssons P800, Nokias 9210 serie og Nokias 7650 model.

KMD A/S

Head of Development

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter specialist

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job