Verdenstopmøde uden internet-adgang

FN-topmødet om informationssamfundet skal sikre ubegrænset adgang til IT- og kommunikations-teknologi - men de delegerede skal betale dyrt for at få adgang til internet.

Den digitale kløft mellem rige og fattige lande skal overvindes på »World Summit on the Information Society« i Geneve - men deltagerne på topmødet skal betale dyrt for internetadgang. Kun de første to timer er gratis - derefter skal deltagerne betale 1.000 kr. for ubegrænset internet-adgang under topmødet.

Det er for dyrt for mange af deltagerne fra fattige lande, som ellers netop er sat i fokus på FN-mødet.

»Jeg kan leve i to måneder for det beløb i Bulgarien,« siger Veni Markovski, der er formand for den bulgarske afdeling af Internet Society.

Det tyske medlem af WSIS-koordineringsgruppen, Markus Beckedahl, betegner den høje pris for internetadgang som »uacceptabel for et verdenstopmøde om informationssamfundet«.

Flere civile organisationer er gået sammen om at installere trådløse lokalnetværk i konferencebygningen, som skal sikre at topmøde-deltagere, som ikke har råd til at betale den officielle pris, alligevel kan få adgang til internet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S