AAU får 27 millioner af Samsung til 4G-forskning

Samsung sponsorerer et nyt forskningsprojekt i 4G-mobilteknologi på Aalborg Universitet med 27 millioner kroner.

Aalborg Universitet (AAU) skal de næste tre år forske i fjerde generation af mobiltelefoni, 4G. Det er den sydkoreanske elektronikgigant Samsung, som betaler 27 millioner kroner til projektet.

Forskerne på AAU skal udvikle et komplet nyt radiosystem til højhastighedstransmission, samt et nyt antennekoncept MIMO (Multiple-Input, Multiple-Output).

Formålet er at designe en trådløs bredbåndsteknologi, som kan anvendes uanset hvor brugeren befinder sig, gennem større udnyttelse af nettet og bedre udnyttelse af båndbredden.

Projektet hedder Hi-SWIFT-BAY, hvilket står for High-Speed Wireless Transceivers for Future Broadband Access Anywhere.

Forskningsprojektet ledes af professor Ramjee Prasad, som er blandt verdens førende forskere inden for mobilkommunikation.

Ifølge nyhedsbureauet Ritzau forventer Ramjee Prasad, at 4G-mobilteknologi vil komme på markedet i 2010.

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura