LTE er ikke 4G, siger IT- og Telestyrelsen

Men billedet er efterhånden ret mudret.

Artikel top billede

LTE er ikke 4G.

Sådan lyder IT- og Telestyrelsens konklusion i et brev, som ComON har fået aktindsigt i.

Den statslige forbrugervagthund, Forbrugerombudsmanden, havde bedt embedsmændene i styrelsen med teknisk snilde om at fortælle, om mobilteknologien LTE egentlig er 4G, 3G plus eller hvad det nu ellers kan kaldes.

Årsagen var, at TDC i slutningen af november havde bedt Forbrugerombudsmanden om at skabe klarhed over, om det er i orden at markedsføre LTE som 4G, og forbrugervagthunden søgte derefter gode råd fra IT- og Telestyrelsen.

Lige inden jul svarede IT- og Telestyrelsen med et brev, som ComON nu har fået aktindsigt i.

"Som konklusion kan IT- og Telestyrelsen derfor konstantere, at der ikke findes en entydig definition af, hvad 4G er, og at det heller ikke er internationalt fastlagt, at LTE er 4G," skriver IT- og Telestyrelsen sidst i brevet.

Definitionen af 4G er dog blevet noget mudret efterhånden.

 

IT- og Telestyrelsen afviser TDC-argument

TDC har ligesom Telia allerede valgt at kalde LTE for 4G, når de skal forsøge at få danskere til at købe nye abonnementer på mobilt bredbånd med de hurtige hastigheder og hurtige svartider. TDC argumenterede derfor grundigt i et brev til Forbrugerombudsmanden, som telegiganten sendte for lidt over en måned siden, at det var i orden, at kalde LTE for 4G. Ét af teleselskabets argumenter er, at IT- og Telestyrelsen selv kaldte forårets auktion over frekvenstilladelser i 2,5 GHz-båndet for en "4G-auktion".

IT- og Telestyrelsen godtager dog ikke TDC's forsøg på at bruge styrelsens auktions-navngivning som argument. Telemyndigheden brugte 4G-navnet, fordi frekvenstilladelserne - der er teknologineutrale - også kan bruges til en kommende teknologi, LTE Advanced, som er én af de to teknologier, som FN-organet Den Internationale Teleunion (ITU) oprindelig har valgt at give mærkatet 4G.

 

LTE må kaldes 4G i nogle tilfælde

Billedet blev dog ekstra mudret i begyndelsen af december. IT- og Telestyrelsen bemærker i brevet, at ITU den 6. december i en pressemeddelse anerkendte, at navnet "4G" også kan bruges om LTE - hvis der altså er tale om en væsentlig forbedring i ydeevne og kapacitet i forhold til de tidlige 3G-teknologier som UMTS.

Forbrugerombudsmanden har endnu ikke svaret TDC, derfor kan de danske teleselskaber endnu ikke vide sig sikre på, at de risikofrit kan putte mærkatet 4G på LTE-produkter.

Forbrugerombudsmanden skal ikke godkende TDC's og Telias markedsføring af nye produkter, men har til gengæld magt til at skride ind over for firmaer, som benytter vildledende markedsføring. TDC's brev kan derfor ses som et forsøg på at undgå mulige tvister.

TDC havde ønsket at få en hurtig afklaring fra Forbrugerombudsmanden, eftersom teleselskabet tidligt i 2011 lancerer LTE-produkter. Men telegiganten har altså måttet væbne sig med tålmodighed og ligesom Telia tage chancen uden at kende Forbrugerombudsmandens holdning til 4G-definitionen.

To breve, som ComON har fået aktindsigt i, er vedhæftet nedenfor. Det ene er TDC's brev af 2. december til Forbrugerombudsmanden, der er en opfølgning på en telefonsamtale med myndigheden. En enkelt sætning er fjernet af hensyn til TDC's forretningshemmeligheder. Det næste er brevet fra IT- og Telestyrelsen, som skal hjælpe Forbrugerombudsmanden til at få indsigt i sagen.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job