Fysiske butikker taber online

Rene onlinebutikker vinder over fysiske butikker, der er for langsomme til at komme på nettet.

Fysiske butikker må se sig sat tilbage på en andenplads i kapløbet om kunderne. I følge Erhvervsbladet stormer netbutikkernes omsætning frem. I første kvartal af 2007 steg salget med 43 procent i forhold til samme periode sidste år, til 3,8 milliarder kroner. I mens har de traditionelle fysiske butikker svært ved at følge med.

I følge direktør Morten Kamper fra FDIH, Foreningen af Danske Internet Handlende, har onlinebutikkernes langt større chance for succes end deres konkurenter. Det skyldes, at de allerede har investeret i en platform, der kan sælge på nettet. En fremtidig vækst i omsætningen vil slå mere igennem på bundlinjen.

»Der er ingen tvivl om, at det største vækstpotentiale ligger hos de detailbutikker, der udelukkende agerer på nettet. De skal bruge langt færre investeringer på at skalere forretningen,« siger Morten Kamper, FDIH.

Han støttes af Anders Fritz Carlsen fra marketingfirmaet Tradedoubler, der mener, at de traditionelle fysiske butikker ikke nåede at komme af sted i tide, da starten gik til onlinehandlen. De vil derfor aldrig indhente de rene onlinebutikker.

»Store dele af den traditionelle detailhandel har stadig svært ved at finde en online position,« siger Anders Fritz Carlsen.

Han forklarer, at de fysiske butikker også har det svært med rådgivningen af deres kunder. Det passer ikke, når mange traditionelle forsvarer deres højere priser med den personlige vejledning af kunderne.

»Det holder ikke i praksis, at den traditionelle detailhandel giver kunderne bedre rådgivning i deres fysiske butikker; Ofte har kunderne mere viden end ekspedienterne, fordi kunderne har gjort deres research online, før de handler,« siger Anders Fritz Carlsen, Tradedoubler.

FDIH's Morten Kamper mener dog, at de fysiske butikker har en fordel frem for deres virtuelle konkurrenter. I en butik kan man både afprøve en vare og tage den med hjem med det samme. Det kan man ikke i en onlinebutik.

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS