IBM åbner forskningscenter for digitale medier

Et nyt europæisk Digital Solutions Center skal udvikle løsninger til produktion og distribution af digitale medier.

IBM opretter en ny europæisk forsknings-afdeling, Digital Solutions Center, som skal udvikle løsninger til produktion og distribution af digitale medier. Film som Harry Potter, Ringenes Herre og Troja kræver enorme computerkræfter for at skabe de flotte effekter, som ruller over filmlærredet.

Samtidig bliver udviklingen af digitalt indhold bliver mere og mere kompliceret, drevet frem af billigere båndbredde, faldende priser på storage og udviklingen inden for mobile enheder som pda'er og digitale kameraer.

IBM henviser til, at håndtering og distribution af digitale medier har udviklet sig til et vigtigt konkurrenceparameter for mange virksomheder.

Det nye center bliver fysisk placeret som en del af IBM's forskningscenter La Gaude i Nice i Frankrig.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere