Interaktiv julekalender tiltrækker svær målgruppe

Citröen har i dag kåret vinderen af deres interaktive julekalender, men bilproducenten har også selv vundet. Den interaktive julekalender har givet adgang til en ellers svær målgruppe.

Design julemandens kane og vind en præmie. Sådan lød opfordringen fra Citröen i slutningen af november, og nu kan Poul Østergaard fra Fyn glæde sig over en ekstra julegave i form af en ny fladskærm.

Men også Citröen sidder tilbage med fornemmelsen af at have haft besøg af julemanden. I alt deltog 18670 danskere i konkurrencen, og 70 procent af dem har valgt at sige ja tak til fremover at modtage nyhedsbreve fra den franske bilproducent.

Deltagerne har brugt omkring 11 minutter hver dag, og gennemsnitsalderen på deltagerne er på 37 år.

»Det er ellers en svær målgruppe at få fat på gennem sådanne tiltag,« siger Sebastian Jespersen fra VerticPortals, som har stået bag julekalenderen. Han forklarer, at den slags spil normalt betragtes som useriøst af den målgruppe.

Mere end 6000 har benyttet sig af muligheden for at sende et e-kort til deres venner og bekendte med speciel designet Berlingo-kaner.

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS