Mozilla giver USA en pirat-begmand

Firefox-skaberne lægger arm med den amerikanske regering i en sag om en add-on til browseren.

For nyligt modtog Mozilla en usædvanlig forespørgsel. Det var USA's ministerium for Homeland Security, som ville høre, om organisationen ikke ville være så venlig at fjerne tilføjelsen MafiaaFire fra deres hjemmeside.

MafiaaFire er en lille add-on, som gør det muligt at besøge hjemmesider, der er blevet lukket af den amerikanske regering, anklaget for at bidrage til ulovlig fildeling.

Navnet "Fire" er en krigserklæring mod ICE-afdelingen under ministeriet, der lukker adgangen til domæner i et forsøg på at bekæmpe fildelingen på hjemmesider. "Mafiaa" er en slet skjult krigserklæring mod MPAA, den amerikanske filmindustris interesseorganisation, der er kendt for at jagte ulovlig fildeling. Derfor navnet MafiaaFire.

Tilføjelsen er utroligt simpel. Den sender blot brugeren videre til et af de andre domæner, som typisk popper op, når en hjemmeside bliver blokeret. Den simple omgåelse faldt myndighederne for brystet.

Men Mozilla fjerner ikke tilføjelsen uden kamp, beretter Harvey Anderson, Mozillas juridiske chef og forretningschef i et blogindlæg.

"Vores tilgang er at følge retskendelser, dommerkendelser og lovgrundlaget, men i denne sag var der ikke en sådan retskendelse," skriver Harvey Anderson.

Han har bedt myndighederne om at uddybe deres ønsker. Men har endnu ikke modtaget svar.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec