Cybercity hængt ud for elendig kundeservice

Trods massive investeringer, der har bragt supportafdelingen op på 500 mand, måtte Cybercity i går se sin kundeservice stemplet som håbløs.

Selvom man gentagne gange har forsøgt at sige sit abonnement op, kan man stadig risikere at blive afkrævet penge af Cybercity. Endda mange penge, som det kræver mange besværligheder at undgå at betale, for selskabets manglende evne til at modtage opsigelser kan resultere i, at sagen mange måneder senere sendes til inkasso.

Det kom frem i DRs forbrugerprogram Kontant i går aftes.

Efter at seks forbrugere havde fortalt om deres oplevelser med en kundeservice, som virkede decideret håbløs, kunne selskabets direktør for kundeservice kun beklage det skete og spagt fastholde, at sagerne ikke er repræsentative for Cybercitys generelle serviceniveau.

At Cybercity blev udsat for en heftig imagemæssig dukkert, må selskabet bare leve med, erkender pressechef Peter Glüsing i Cybercitys ejerselskab Telenor.

Han forklarer overfor ComON, at de seks sager fremstillet i Kontant, stammer fra før firmaet begyndte en oprustning af supportafdelingen. Denne blev kraftigt udvidet i forbindelse med overførslen af kunder fra Tele2, som Telenor købte sidste år.
Tele2-kunderne har fået tilbud om at flytte deres abonnementer over til de øvrige Telenor-selskaber Cybercity, CBB og Sonofon.

"Vi viste godt at det ville blive en særlig udfordring at tackle flytningen af kunder. I forsommeren ansatte vi således yderligere 130 nye folk til vores supportafdeling, så den kom op i alt 500 mand," forklarer han.

Men selv med så enorm en supportafdeling måtte Cybercity/Telenor alligevel se sig hængt ud som klassens dårligste elev når det gælder kundeservice. Det har skabt dønninger internt i organisationen, indrømmer Peter Glüsing.

Pressechefen siger til ComON, at de utilfredse kunder i Kontant-udsendelsen ikke afspejler det generelle niveau for kundetilfredshed i Cybercity, som er på linje med andre teleselskaber i Danmark. Det samme gør sig ifølge pressechefen gældende, hvis man ser på antallet af klager, som er indgivet over Cybercity i Teleklagenævnet.

Kontant-udsendelsen om Cybercity kan ses på nettet http://www.dr.dk/dr1/kontant
" target="blank">her.


Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos