Artikel top billede

It-afdelingen kan fjernstyre USB-nøgler

It-afdelingen bestemmer centralt, hvem der kan bruge ny USB-nøgle fra Kingston.

USB-nøgler er smarte og mobile, men de har også skabt en stor usikkerhed i firmaer, hvor kritisk data går tabt, når medarbejderne smider nøglerne væk.

Kingston forsøger at komme problemet til livs med den seneste udgave af USB-nøglen DataTraveler 4000.

Den seneste udgave har efternavnet "Managed (DT4000-M)", der betyder, at it-afdelinger centralt kan beslutte, hvem der skal have adgang til data. DT4000-M er certificeret efter krypteringsstandarden FIPS140-2 og indeholder softwaren SafeConsole, hvor it-administratorer kan konfigurere adgangen og lave lockdown af stjålne nøgler.

"Det er den første USB-nøgle med et sikkert FIPS-drev, som kan administreres og drevet er klar til virksomheder. Og det endda til en god pris og en brugervenlighed, der gør at medarbejdere hurtigt vil tage dem til sig. DT4000-M er 100 procent sikker og kan styres 100 procent," siger Anders Kjellander, Chief Security Office, BlockMaster

Blockmaster peger i en undersøgelse på, at en ud af 10 medarbejdere hvert år taber en USB-nøgle med vigtigt materiale fra deres virksomhed. Læs mere hos Kingston.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere