4G-nettet udsat efter 3-protester

En klage fra mobilselskabet 3 er øjeblikkeligt taget til følge.

Folketigets teleudvalg har besluttet at udskyde den kommende auktion over næste generation af det mobile bredbånd.

Det sker efter en artikel i Business, hvori direktøren for teleselskabet 3 luftede sin utilfredshed med auktionen.

3-direktør Morten Christiansens indsigelse gik på, at 3 vil vil blive urimeligt forskelsbehandlet i forhold til alle de øvrige netejere TDC, Telia og Telenor, hvis man ikke i samme ombæring som auktionen over 2,6 Ghz-frekvensen indrager den gamle GSM-frekvens 900 Mhz.

De gamle frekvenser skal efterplanen bruges til 4G på et senere tidspunkt.

Men derved får de selskaber, som har udbygget et 2G-net med frekevenserne, en urimelig fordel, mener 3.
Og det har teleudvalget givet selskabet ret i.

»Jeg synes, at det er helt centralt, at der er fuldstændigt styr på, om der er konkurrencemæssige problemer ved at holde auktionen over 2,6 GHz-frekvensen, før 900 MHz-frekvensen er på plads. Man bør have 900 MHz-frekvensen på plads først. Det skal vi arbejde på,« siger Venstres teleordfører, Torsten Schack Pedersen, til Business.dk.

Efter beslutningen i teleudvalget er det nu op til It og Teleudstyrelsen at finde en ordning omkring brugen af 900 Mhz frekvensen, som ikke giver urimelige konkurrencefordele til nogle selskaber frem for andre.

Dermed vil 4G-auktionen først blive holdt senere i 2010 og ikke i første kvartal, som det var planlagt, skriver Business.

 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere