IDC forventer en milliard smartphones i 2015

Microsoft får et comeback på smartphone-markedet, forudsiger analysefirma.

Artikel top billede

IDC forudsiger nu at det globale smartphone-marked vil vokse med 55 procent om året og dermed vokse fire gange hurtigere end det samlede marked for mobiltelefoner. I en pressemeddelelse spår IDC at det årlige salg af smartphones vil ramme næsten 500 millioner enheder i 2011 og blive fordoblet til en milliard enheder i 2015.

Den høje vækst skyldes blandt andet at priserne for smartphones og dataabonnementer falder støt, samtidig med at der kommer flere funktioner. Blandt eksemplerne er de nye muligheder for at handle og bruge netbank med sin smartphone.

En af de mest interessante prognoser er, at Microsoft vil få et comeback på smartphone-markedet – ikke mindst takket være det nye samarbejde med Nokia.

I dag ligger Microsoft kun som nr. fem blandt de mobile operativsystemer med en markedsandel på sølle 3,8 pct.

Men IDC forventer at det vil stige til hele 20,3 procent i 2015. Det vil placere Microsoft som nr. 2 på dette marked, og dermed vil Microsoft også have overhalet Apple iOS, som forventes at ligge på 16,9 pct.

Android vil fortsat ligge på førstepladsen. IDC forventer at Android vil sidde på mere end 40 pct. af markedet allerede i anden halvdelen af 2011. Symbian forsvinder næsten totalt, mens Blackberry OS ligger stabilt.

Hvis man ser på IDC's prognose, så forventes Symbian at falde fra 20,6 pct. i 2011 til 0,1 pct. i 2015. Det svarer næsten til den vækst, som forventes for Microsofts mobile operativsystemer.

Den store vækst på smartphone-markedet ventes at ske i Asien og Latinamerika, hvor smartphones stadig kun har en begrænset udbredelse.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S