Strid om e-betaling

PBS truer med at stoppe 220.000 netbrugeres mulighed for e-betaling. Det århusianske betalingsfirma ewire føler sig chikaneret og svarer igen ved at inddrage Konkurrencestyrelsen.

Konkurrencestyrelsen skal nu afgøre om PBS chikanerer konkurrenten ewire og deres kunder.

PBS er utilfreds med, at flere af ewires kunder reklamerer med Dankort-logoet på deres hjemmesider. I et brev til ewire fra november måned fremhæver PBS, at Dankortet er et beskyttet varemærke, og at PBS vil have garanti for, at ingen af ewires kunder vil reklamere med Dankort-logoet i fremtiden.

PBS skruer bissen på
Hvis ikke ewire efterkommer kravet, truer PBS med at gøre det umuligt for brugerne at overføre penge til deres ewirekonto. Men kravet er ifølge ewire helt urimeligt, fordi ewire ikke kan blande sig i andres forretningsførelse og principielt ikke kan stilles til ansvar for, hvordan selskabets kunder vælger at reklamere.

»Jeg kan godt se, det er træls for PBS, men det er ikke og kan ikke være vores problem. Hvis PBS trækker tilladelsen til, at vores kunder kan overføre penge til ewire med Dankortet, går vi konkurs.«, siger direktør Lasse Rungholm til Jyllands-Posten i dag.

Striden mellem PBS og ewire omfatter i øjeblikket adskillige sager, der hver især kan medføre at PBS inddrager ewires "indløsningsaftale" - ewire håber på at kunne vinde tid ved at inddrage konkurrencestyrelsen.

»Konkurrencestyrelsen er nødt til at give PBS et påbud om at lade os være, mens sagen kører ved domstolene«, siger Lasse Rungholm.

PBS fortæller til ComON, at man i dag har modtaget et brev fra ewire med svar på tiltale og nu vil overveje, hvordan striden kan løses, og om der i givet fald kan indgås et kompromis.

Ewire populært
Ewires betalingskoncept gør det muligt at overføre penge mellem to personer på internettet alene ved hjælp af deres mailadresser - på den måde slipper brugeren for at skulle oplyse sine bank- og kontooplysninger. Ewirebrugere er dog afhængige af at kunne overføre penge til deres ewirekonto via Dankortet.

Inden for det seneste år er antallet af ewire-brugere vokset fra 14.000 til 220.000.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS