Brug Jabra til din iPod

Dansk-ejede GN Mobile vil gøre Jabra til verdens foretrukne musik-headset. Det offentliggjorde selskabet torsdag på Cebit-messen i Hannover.

Bluetooth-headsettet Jabra har længe været en succes på det mobile forbrugermarked. Torsdag afslørede selskabet bag Jabra - GN Mobile, der er en del af det danske selskab GN Store Nord - en ny strategi, der skal gøre Jabra til verdens førende headset på det mobile musikmarked.

»Vi koncentrerer os om at etablere Jabra som verdensførende mærke inden for audioprodukter til mobile udstyr og dermed forbrugernes foretrukne valg. Løbende produktudvikling kombineret med strategiske samarbejdsaftaler, for eksempel den seneste alliance med Klipsch Audio Technologies, gør det muligt for os at få en anselig del af det mobile musikmarked,« siger Morten Steen Jørgensen, der administrerende direktør for GN Mobile.

I forbindelse med den nye strategi lancerer Jabra en række bluetooth-adaptere, der for eksempel gør det muligt at skifte mellem musik og tale i headsettet, og dermed skal bane vejen for en større konvergens mellem mobiltelefoner og musikafspillere.

»Headset er et centralt element, når det drejer sig om at give brugerne den fulde udnyttelse af mobile musikmedier, og Jabra er godt rustet til at imødekomme behovene på dette marked.« siger Morten Steen Jørgensen

Jabra skal konkurrere med etablerede spillere som Sony, Philips og Sennheiser, men GN Mobile regner med, at Jabra har en fordel i forhold til konkurrenterne, fordi headsettet længe har været massivt til stede i salgskanalen for mobiltelefoner.

Ønsket om mobil musik er kraftigt stigende, og det afspejler sig i mængden af mobile musiktelefoner, iPod's og andre afspillere. Strategy Analytics anslår, at en tredjedel af de 945 millioner telefoner, der ventes at blive solgt i 2006, er forsynet med digital musikafspilning. I 2008 regner man med, at omkring 70 procent af den milliard telefoner, der ventes at blive solgt over hele verden, tilbyder digital musikafspilning.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg