Hjemmeside tilbyder ulovlig musik til mobiltelefoner

Russiske Allofmp3.com har tidligere været under pres for at stoppe salget af musik, da priserne ligger på cirka ti kroner per album. Nu tilbyder hjemmesiden også musik-download til mobiltelefonen.

Den russiske hjemmeside Allofmp3.com tilbyder nu download af musik til mobiltelefonen til langt under markedsprisen.

Pladebranchens internationale organisation, IFPI, har tidligere forsøgt at stoppe Allofmp3, fordi firmaet tilbyder download af helt nye albums til en markedspris, der ligger langt under resten af den vestlige verdens. Nu tilbyder selskabet så også download af musik til mobiltelefonen.

»Det her er bare endnu en ting på listen, som er ulovlig,« siger marketing direktør Jesper Bay fra IFPI, da ComON oplyser, at Allofmp3 har lanceret sin nye tjeneste. Han er dog ikke overrasket over den nye mulighed for at hente billig musik.

»Det er ikke så overraskende, at de nu også starter den slags tjeneste op,« siger Jesper Bay. Han mener, at virksomheden bare udnytter den teknologi og det marked, der eksisterer.

»Vi vil jo principielt gerne stille vores musik til rådighed. Men da ingen af de pladeselskaber, sangere og andre kunstnere, der er repræsenteret på den russiske side, har givet tilladelse til brugen af deres musik eller får penge for det, er det altså stadig ulovligt,« siger han.

Alltunes Mobile, hedder tjenesten, som indtil videre er en beta-udgave med mulighed for download til 13 forskellige mobiltelefoner fra Nokia, Motorola og Sony Ericsson.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS