Lusket telefon-fup kan koste dig dyrt

Ring ikke tilbage, hvis nogen kontakter dig på telefonen og straks lægger røret på. Hvis vedkommende ringer fra et +88 nummer er der sandsynligvis tale om lusket svindel.

Et større antal danskere er blevet ringet fra nummeret +88 213213340. Mange har ringet tilbage for at høre, hvad det lige drejer sig om, men det er de næppe blevet klogere af. I den anden ende kan man kun høre en båndndoptagelse med en ung dame, der på halvgebrokkent engelsk fortæller om forskellige omstilingsmuligheder. Den oplevelse kan blive dyr.

"De færeste tænker over, at +88 er et satellit-nummer, og at det er ret dyrt. Det koster 62,50 kroner i minuttet at ringe til nummeret, fortæller Rune Fick Hansen, pressechef i Telia.

Af samme grund har Telia nu valgt at blokere for opkald til nummerserien +88 2132*****. Det vil sige, at man som Telia-kunde ikke længere kan ringe til nummeret, selvom nummeret har ringet kunden.

Ifølge pressechefen har man været ude for samme svindelnummer i Tyskland, England og Holland. Telia arbejder på at spore bagmændene bag svindelnummeret, men sporing af sattellitnumere er svært.

Det koster ikke noget at besvare opkaldet hvis man befinder sig i Danmark, mens man betaler normal udlandstakst, hvis man modtager et kald fra svindlerne ved ophold i udlandet.

Hvis tilstrækkeligt mange mennesker kontaktes af en auto-dialer, og en vis procentdel ringer tilbage, kan svindlerne formentlig opnår en ganske fed fortjeneste.

Hvordan de er kommet i besiddelse af numrene til de danskere, der allerde er blevet ofre, vides ikke.

Telia registrerede de første store regninger for tilbagekald til svindelnummeret for får dage siden.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead Data Platform Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet