Nintendo viser Gamecube-efterfølger

Efter Microsoft og Sony har nu også Nintendo løftet sløret for sin næste konsol.

På Electronic Entertainment Expo har Nintendo præsenteret sin nye spilkonsol Revolution - lige i kølvandet på Sony, der viste sin PlayStation 3 mandag, og Microsoft, som afslørede sin Xbox360 i sidste uge.

Men det var småt med detaljerne om Nintendos kommende konsol Revolution, og den færdige model skulle da også være betydelig mindre end den version, der blev præsenteret i Los Angeles.

Nintendo oplyser at den færdige konsol vil fylde omtrent det samme som tre dvd-bokse. Konsollen bliver udstyret med 512 MB Flash-hukommelse og en indstikplads til SD-Memory-kort. Det bliver både muligt at læse normale 12-cm-skiver og de små GameCube-medier.

Revolution leveres med et indbygget trådløst netkort, og kan desuden anvendes som dvd-afspiller hvis man anskaffer en separat adapter.

Nintendo fortæller at der bliver mulighed for at hente og afvikle alle firmaets konsolspil fra de sidste 20 år.

Det understreges at man vil fokusere på spillene og ikke på konsollens tekniske indmad - to af de første spil til Revolution bliver Smash Brothers og Final Fantasy.

Revolution kommer på markedet til næste år. Sonys PS3 lanceres i foråret 2006, mens Microsoft lover at være klar med Xbox360 allerede inden årsskiftet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere