Sverige får et af verdens hurtigste mobilnet

Tele2 og Telenor bygger nu et 4G-mobilnet i Sverige, hvor brugerne kan glæde sig til mobilt bredbånd med op til 150 Mbit/s.

I Sverige er Tele2 og Telenor gået sammen om at bygge et landsdækkende 4G-mobilnet. De to teleoperatører danner et fælles selskab under navnet Net4Mobility, som ejes 50/50 af Tele2 og Telenor. Den første udbygning af nettet starter i 2009 og ventes afsluttet i 2013, hvor 99 procent af den svenske befolkning skal have adgang til mobilt internet med hastigheder op til 80 Mbit/s. I de store byer skal hastigheden nå op på 150 Mbit/s.

»Vi er stolte over at Sverige bliver et af de første lande i verden med et næste-generations mobilnet som dækker hele befolkningen. For vore kunder betyder det en bedre dækning på mobilsamtaler i hele landet og et net for mobilt internet med hastigheder som er 10-15 gange hurtigere end i dag,« siger Niclas Palmstierna, der tidligere har været chef for Tele2 i Danmark og nu har ansvaret for selskabets operationer i hele Norden.

De første mobile internet-tjenester i det nye net ventes lanceret i løbet af 2010. 4G-nettet er baseret på LTE-teknologi (Long Term Evolution). Der mangler stadig modemer, som understøtter teknologien, og teleselskaberne vil derfor vente med at lancere tjenesterne, indtil modemerne er klar til næste år.

Samtidig med udbygningen af 4G-nettet skal antallet af basestationer til traditionel taletrafik i Sverige øges med 30-50 pct., og det skulle betyde bedre dækning for mobilbrugere i hele landet.

I Danmark forventer telebranchen, at der vil blive afholdt auktion for 4G-netttet i løbet af dette års fjerde kvartal. It og telestyrelsen har endnu ikke meldt noget ud om de nærmere detaljer omkring auktionen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere