Frankrig vil blokere racisme, terror og børneporno

Internettet skal renses for racisme, terror og børneporno, siger den franske regering. Fra september skal forbrugerne til at indrapportere anstødelige sites til staten, som vil bede udbyderne om at blokere.

Den franske stat har indgået en aftale med landets internetleverandører, som nu skal til at blokere sites, der indeholder børneporno, og indhold, der kan kædes sammen med terrorisme eller racehad. Det offentliggjorde den franske indenrigsminister, Michel Alliot-Marie, i går.

De nye regler skal træde i kraft til september, hvor en såkaldt 'black list' vil blive udfærdiget på basis af de inputs og tips om stødende sites, som staten modtager fra internetbrugerne.

Indenrigsministerens udtalelser kom umiddelbart efter offentliggørelsen af en lignende aftale i USA, hvor tre internetudbydere i form af Verizon, Sprint og TimeWarner er gået med til en landsdækkende blokering af sites med børnepornografisk materiale.

Internetudbydernes samarbejde med staten på børneporno-området er dog ikke noget nyt fænomen. Således har en række lande allerede lignende aftaler på plads, deriblandt Storbritannien, Canada, New Zealand, Sverige, Norge og Danmark.

Alliot-Marie oplyste, at samtlige franske internetleverandører har tilkendegivet, at de vil deltage i den nye internetplan. Via en platform vil forbrugerne kunne anmelde upassende websites til staten, som vil vurdere, hvorvidt udbyderne skal blokere for siden eller ej.

Såfremt de pågældende sites er hostet i et andet land, vil Frankrig videregive informationerne til respektive landes myndigheder via Interpol eller Europol.

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S