Gigantisk fund af sjældent metal redder elektronik-branchen

Verdens største forekomst af det meget sjældne metal indium er netop fundet i Tyskland. Det er godt nyt for elektronik-branchen, som er ved at tømme de sidste depoter af indium.

I Tyskland har geologer fundet den hidtil største forekomst af det sjældne metal Indium i bjergområdet Erzgebirge på grænsen mellem Sachsen og Tjekkiet. Ifølge geologerne indeholder de underjordiske depoter omkring 1.000 tons indium. Det sjældne metal bruges til fremstilling af elektroniske komponenter og anvendes blandt andet til LCD-fladskærme.

Men de globale depoter af indium er ved at slippe op og det anslås at indium kan blive en mangelvare allerede inden for de næste ti år, hvor industrien kan blive tvunget til at skifte til andre og dyrere materialer.

Dermed kan prisen på elektronik hurtigt stige, eller i værste fald kan det blive umuligt at dække efterspørgslen.

Fundet af den store indium-forekomst i Erzgebirge kan dog betyde, at LCD-produktionen er reddet i et par år længere, selvom der kun er tale om en begrænset frist. Det globale behov anslås til 600 tons indium om året.

Tolv mineselskaber har allerede licenser til at søge efter metaller i bjergområdet Erzgebirge, men der kan gå op til ti år, før udvindingen af indium kan starte.

I øjeblikket ligger verdensmarkeds-prisen for indium på et niveau, hvor det næppe kan betale sig at bygge nye miner i Erzgebirge, men prisen ventes at stige kraftigt efterhånden som de sidste ressourcer slipper op, og så kan det blive økonomisk interessant at grave efter de sidste forekomster.

I starten af dette årti steg kiloprisen for indium i løbet af få år fra 70 dollar til mere end 1.000 dollar, men den er siden faldet igen. Den store efterspørgsel efter indium ventes at udløse nye prisstigninger.

De højere priser for indium vil så igen blive afspejlet i højere priser for LCD-skærme, medmindre det lykkes at finde andre materialer eller finde en mere effektiv metode til at genbruge metaller fra brugte skærme.

Indium blev opdaget i 1863 i Tyskland og udvindes i dag blandt andet i Sydafrika (Murchison Range), Namibia (Tsumeb), Canada (Myra Falls, Kidd Creek) og Kina (Dachang).

Alene Kina står i øjeblikket for 60 procent af indium-udvindingen. Og det er også her, størstedelen af verdens LCD-skærme bliver produceret.

Minedriften i det tyske Erzgebirge går helt tilbage til 1100-tallet og geologer vurderer at der stadig ligger store forekomster af sølv, zink, kobber og bly under bjergene.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS