Pirater vil gerne betale for fildeling

Otte ud af ti aktive fildelere siger i en britisk undersøgelse "ja" til at betale for en fildelings-licens. Derfor tror danske Piratgruppen, at der er et marked for betalte fildelings-tjenester. IFPI er mere tøvende overfor licens-modellen.

Langt over halvdelen af alle unge mellem 14 og 24 downloader musik fra fildelingssites, mens tæt på halvdelen - 42 procent - også gerne tager skridtet den anden vej og uploader musik til andre piraters fornøjelse.

Det fremgår af en ny britisk undersøgelse, som rettighedsorganisationen British Music Rights har fået udarbejdet. Men undersøgelsen viser også, at piraterne er faktisk handler ud fra uegennyttige og altruistiske grunde - og de fleste er villige til at punge ud for goderne. Således oplyser 80 procent af de fildelende unge, at de ville være interesserede i at betale for en speciel licens, der kunne gøre fildeling af copyright-beskyttet musik lovligt.

Blandt ikke-piraterne er der også opbakning til licens-modellen. Blandt dem siger 74 procent, at de vil tilmelde sig en lovlig P2P-service, såfremt aftalen tillader, at man ejer den musik, der bliver downloadet.

»Det er ikke nogen overraskelse. Jeg tror sagtens, at folk vil betale for en tjeneste, der er let og gennemskuelig, og hvor man giver pengene til kunsterne - ikke til pladeselskaberne, som har udsendt erstatningskrav de seneste fem år,« siger Piratgruppens talsmand Sebastian Gjerding til ComON.

Han mener helt klart, at der er et marked for en fildelingstjeneste, hvor musikken ikke er låst af DRM eller anden form for beskyttelse.

»Hvis det bliver leveret på en nogenlunde acceptabel platform og til rimelige penge, så vil det blive voldsomt populært. Det er jeg ikke i tvivl om,« siger Sebastian Gjerding.

Hos IFPI Danmark afføder undersøgelsen imidlertid blandede reaktioner.

»Der er muligheder i det her, som endnu ikke er prøvet ordentligt af. Men det er da positivt, da det illustrerer, at der givetvis er et område, hvor folk er villige til at betale,« siger talsmand Jesper Bay til ComON.

Han mener, at den største hindring kan blive folks forventninger til kvaliteten på de sange, der bliver downloadet.

»Man kan spørge, om de nuværende fildelingstjenester ville være værd at betale for? Er der passende sikkerhed, og har numrene en passende kvalitet? En tjeneste som TDC's Play forsikrer for eksempel, at brugerne får en ensartet kvalitet,« siger Jesper Bay.

Undersøgelsen viser, at 62,9 procent af de potentielle 'fildelingskunder' vil fortsætte med at købe cd'er, selv om de har betalt for en fildelingslicens. Det er vel godt nyt for musikindustrien?

»Både ja og nej. Det er ikke så godt, at fildelingen så koster os 37 procent af markedet. Men det er da positivt, at fildelingen for nogle er en måde at opdage ny musik på, som man så efterfølgende køber til cd-samlingen,« siger Jesper Bay.

For knap fire uger siden foreslog en svensk organisation for musikere og rettighedshavere, at man legaliserer fildeling af ophavsretbeskyttet musik ved hjælp af en ekstra afgift på bredbånd. Således skal man lovligt kunne up- og downloade al den musik, man vil, såfremt man vælger at betale en såkaldt fildelingsafgift eller -licens.

Den danske teleindustri og EU-parlementarikeren Christel Schaldemose har udtalt sig positivt om idéen, som måske kan stå foran et dansk gennembrud.

Læses lige nu

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S