»Vi lukker den trykte avis og reallokerer vores ressourcer, så de sættes ind, hvor der er størst vækst. Det gælder både vækst i trafik og vækst i annonceomsætning, hvor vi de seneste 3 år har oplevet to-cifrede vækstrater,« udtaler direktør for Mediaprovider A/S, Ulrik Krag.
»Vi må konstatere, at vores målgruppe bestående af IT-beslutningstagere har mindre tid til printmedier og i stigende vælger at få deres nyhedsupdate og information via nettet. Den efterspørgsel vil vi gerne imødekomme og gøre endnu bedre gennem flere services.«
»Vi har netop tilført vores tv-redaktion nye ressourcer, så den fra 1. juni tæller tre mand. Det betyder, at både mængden og kvaliteten af vores tv-produktion på ComON-TV og GearTV vil forøges,« fortæller Brian Dixen, der er udviklingsdirektør i Mediaprovider A/S.
»Desuden har vi en udviklingsplan, der betyder, at vi inden for de næste fem måneder lancerer tre nye stofområder
på comon.dk. Vi kommer til at bibringe en så stor nyhedsmængde indenfor IT- , gadget- og teknologiområdet, at vi vil blive markedsledende i Danmark. Specifikt hvilke områder, der vil bliver lanceret på comon.dk, er bestemt, men vil blive offentliggjort løbende,« siger han.
IT-avisen ComON udkommer planmæssigt resten af første halvår. Sidste udgave er på gaden 4. juli, 2007.