EU-høring om Microsoft i april

EU har nu berammet sin høring om Microsofts anke over EU's monopoldom til april måned 2006.

På et pressemøde i går annoncerede Microsofts chefjurist Brad Smith, at konkurrenterne nu kan få adgang til kildekoden for server-udgaven af Windows. Microsoft har dog anket EU's monopoldom, og EU's ankeinstans, Court of First Instance i Luxembourg, har besluttet at afholde en høring om Microsofts anke mod EU's monopoldom. Det skriver den norske nyhedstjeneste digi.no.

Høringen skal finde sted fra den 24 april og er berammet til fem dage. Fem dage er usædvanlig lang tid for en høring, men sagen ventes at tiltrække stor interesse, fordi den vil gøre en del hidtil hemmeligholdt materiale om EU og Microsoft tilgængeligt.

En afgørelse fra EU's ankeinstans ventes at kunne ligge klar i november. Afgørelsen vil dog ikke være endelig, og derfor vil sagen kunne versere i endnu nogle år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere