Endnu en dansk it-kæmpe overtages af kapitalfond

Først TDC, så KMD og nu Traen. Den store leverandør af it-systemer til det offentlige er blevet overtaget af Dansk Kapitalanlæg.

Traen Gruppen er ikke på størrelse med hverken TDC eller KMD, men indenfor sit eget felt er selskabet en lille kæmpe.

Den hidtidige ejer, Kenn Petersen, bankede firmaet op til en placering som en af de vigtigste leverandører af digitaliseringssystemer til det offentlige. Men i sidste regnskabsår gik det så galt, at et underskud på 57 millioner kroner og en negativ egenkapital truede selskabet, som siden har levet på bankernes nåde.

Men nu har Kenn Petersen solgt sit værk for et ukendt beløb. Køberen er kapitalfonden Dansk Kapitalanlæg, som overtager 79 procent af aktierne i Traen-koncernen med selskaberne Traen Informationssystemer og Ementor Danmark.

Bag Dansk Kapitalanlæg står Danske Bank, ATP, PFA. Nordea Liv & Pension, Augustinus, Danica og LD.

Den nye ejer vil ikke ændre på ledelsen i selskabet, oplyser partner Lars Dybkjær, Dansk Kapitalanlæg, til ComON.

Traen fik sidste år ny direktør i form af Jakob H. Kraglund. Han kom fra Accenture, hvor han over en årrække havde vendt selskabets økonomi fra et kæmpeunderskud til et lileoverskud, men hvor han også havde høstet uheldige erfaringer. Det gjaldt ikke mindst den kiksede overtagelse af Københavns Kommunes lønbehandling, som endte med, at Accenture blev fyret som leverandør til kommunen.

Erfaringerne med kommunale kunder har han formentlig god brug for i Traen, hvor kundeporteføljen omfatter mere end 20 ministerier og styrelser, 40 kommuner og regioner samt en række organisationer og private virksomheder.

Traen har hovedsæde i Ballerup og beskæftiger i dag 225 medarbejdere i Danmark, Sverige, England og Ukraine.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura