Flere end 100 danske selskaber udvikler Content Management systemer (CMS), men trods markedets hastige vækst mangler indtjeningen hos langt de fleste selskaber. Kun meget få CMS-leverandører vil overleve det kommende år, forudsiger konsulentfirmaet BNP e-advice.
"Vi skelner mellem CMS til websites og intranet, og det er vores klare fornemmelse at der ikke mere end 5 seriøse leverandører tilbage om et års tid indenfor hvert af de to segmenter. I dag er der over 100 mere eller mindre konkurstruede udbydere, der prøver at overgå hinanden p.t. med løfter om at deres system kan alt og ikke koster noget - i hvert fald indtil der er skrevet under på en kontrakt," siger Per Nygaard, partner i BNP e-advice.
Brugertilfredsheden er ikke overvældende positiv, når det gælder CMS-løsninger, men alligevel er pengene ikke smidt ud ad vinduet.
"Mange brugere jeg har talt med giver deres system et 3-tal på en 5-skala, men accepterer at et system i version 1.0 trods alt medfører visse begrænsninger," siger Thomas Degel, direktør i Dansk Informationscenter.
Firmaet afholder d. 23. og 24. oktober en konference i København, hvor danske brugere fortæller om deres erfaringer med CMS-løsninger. I tilknytning har BNP e-advise udgivet et whitepaper, som forsøger at afdække myter og realiter på området. Det kan hentes gratis på BNP's website.