Send en mail og overtag Microsofts postserver

Send en e-mail til en Microsoft Exchange server og du kan overtage kontrollen over serveren. Microsoft advarer om et alvorligt sikkerhedshul i alle aktuelle versioner af Exchange.

Microsoft har i denne uge udsendt rettelser til to sårbarheder i firmaets Exchange Server. Den ene af de to sikkerhedshuller er relateret til MAPI-protokollen som typisk kun bruges internt i firmanetværk og kan »kun« bruges til denial-of-service-angreb. Men det andet sikkerhedshul er mere alvorligt. Denne sårbarhed kan gøre det muligt at overtage kontrollen over Exchange Server blot ved at sende et specielt formateret e-mail til serveren. Og hullet findes i alle versioner lige fra Exchange Server 2000 til den nyeste Exchange Server 2007.

Sårbarheden er relateret til de såkaldte Transport Neutral Encapsulation (TNEF) beskeder. TNEF beskeder er typisk e-mails med vedhæftninger sendt fra en Outlook klient. Sårbarheden betyder at en ondsindet udformet TNEF mail kan få Exchange til at køre kode på serveren med de samme privilegier som Exchange-hovedprogrammet kører med. Det betyder en hacker relativt ledt kan overtage en Exchange server ved simpelthen at sende en e-mail til en af de e-mail adresser som serveren er ansvarlig for.

De to huller er allerede lukket med rettelser fra Microsoft, men der er kun frigivet rettelser til de nyeste service packs til de enkelte server-versioner; Microsoft Exchange 2000 Server Servicepack 3, Microsoft Exchange Server 2003 Service Pack 2 og Microsoft Exchange Server 2007 Servicepack 1. Det betyder, at Exchange-brugere er tvunget til at opgradere til den nyeste servicepack for at kunne installere rettelserne og dermed lukke hullerne i programmet.

Mange virksomheder vælger typisk at udskyde installeringen af nye servicepakker, indtil pakkerne og deres kompatibilitet med eksisterende applikationer er grundigt testet. Men nu er der altså god grund til at få installere både servicepakker og de nye rettelser i en fart.

»Der er uden tvivl tale om det mest alvorlige sikkerhedshul jeg har set i Exchange så langt tilbage som jeg huske. Både fordi der er tale om en mest kritiske form for sikkerhedshul, hvor man kan komme ind og køre kode på serveren, og fordi den er så let at udnytte. Det kræver jo bare, at du sender en e-mail til serveren,« siger Jonas A. Larsen fra Mailscan.nu.

Han fortæller at man tidligere har set problemer med netop TNEF beskeder og derfor blokerer Mailscans egen hostede sikkerhedsløsning for denne type angreb ved at konvertere indholdet i mailen til en vedhæftet fil, hvor den er uskadelig for serveren.

Men det bedste råd for at beskytte sig er stadig at installere den aktuelle servicepakke og rettelserne til Exchange. Microsoft skriver i sin Security Bulletin, at der ikke kommer opdateringer til ældre versioner af Exchange.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere