Elektrisk fejl i Itanium 2 processoren

Intel har bekræftet, at der kan opstå en elektrisk fejl i Itanium 2 processoren. Fejlen kan få computeren til at opføre sig sært eller til at gå ned.

En unavngiven leverandør har under en stress-test af Intels Itanium 2 processor opdaget, at den indeholdt en fejl, der i værste fald kan få computeren til at gå ned. Intel har bekræftet at det drejer sig om elektriske fejl på enkelte af processorerne i 900 MHz og 1 GHz udgaverne.

Fejlen påvirker kun enkelte processorer, og kun i tilfælde af et »specifikt sæt af operationer i en specifik sekvens med specifikke data,« siger Intel. Også analytikere, som CNet har talt med, nedtoner problemet. De peger på at Itanium 2 processoren har været på markedet i et år, uden at fejlen har vist sig under normalt brug. Derfor antages det, at fejlen kun har lille praktisk betydning.

»I betragtning af, at en processor indeholder hundrede millioner af transistorer, er det faktisk utroligt at vi ikke ser den slags fejl oftere,« siger Insight 64-analytikeren Nathan Brookwood til nyhedstjenesten.

Intel kan endnu ikke sige, hvor mange af Itanium 2 processorerne der er ramt af fejlen, men selskabet har til lejligheden skrevet et lille program, der tester processoren for den specifikke fejl.

Fejlen kan elimineres, hvis man nedsætter hastigheden på de processorer, der er ramt. Intel har udsendt en fejlrettelse, der automatisk nedsætter hastigheden på 900 MHz og 1 Ghz-udgaverne til 800 MHz.

Fejlen påvirker pc-producenterne i større eller mindre grad. IBM har meddelt at de midlertidigt stopper leverancerne af de nye x450-servere indtil problemet er løst. Fejlen påvirker dog ikke IBMS overordnede Itanium-plan - selskabet planlægger fortsat at lancere en server baseret på de kommende Itanium 2 6M processor senere på året.

Hewlett-Packard har valgt at tjekke samtlige Itanium-systemer inden udsendelse til kunden, og tager derudover kontakt til kunder som allerede har modtaget Itanium 2-maskiner.

Hverken Dell, SGI eller NEC lader sig påvirke af fejlen.

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra External partner

Hvorfor AI pentesting handler om validering, ikke støj

I en digital tidsalder er netværkssikkerhed blevet en afgørende prioritet for virksomheder. Kunstig intelligens (AI) spiller en stigende rolle i at beskytte mod cybertrusler.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job