Styrelse blåstempler høje netgebyrer

Bendt Bendtsen offentliggør onsdag en rapport fra Konkurrencestyrelsen, der blåstempler bankernes dankort-gebyrer på nethandel.

Konkurrencestyrelsen har i en ny rapport undersøgt forholdene på det danske betalingskortmarked, og trods forventninger om det modsatte giver styrelsen nu grønt lys for, at bankerne kan beholde de omdiskuterede gebyrtakster på nethandel.

»Konkurrencestyrelsens undersøgelse viser, at PBS' samlede indtægter ved at tilbyde dankort-transaktioner over internettet endnu ikke har dækket de investeringer, som PBS har afholdt ved etableringen af internet-betalingssystemet. Konkurrencestyrelsen finder derfor ikke, at der på nuværende tidspunkt er grundlag i betalingsmiddelloven for at kræve, at PBS sætter gebyrerne for dankort-transaktioner over internettet ned,« hedder det i rapporten, der dog konkluderer, at det stærkt stigende antal internet-transaktioner åbner mulighed for, at de handlende på et senere tidspunkt kan kræve gebyrerne nedsat.

Undersøgelsen viser desuden, at det vil være en fordel at nedsætte gebyrerne på mindre transaktioner som for eksempel musik eller tank-selv-teleydelser, fordi det vil stimulere internethandlen og få antallet af transaktioner til at stige.

PBS har tilkendegivet over for Økonomi- og Erhvervsministeren, at selskabet overvejer at revidere dankort-gebyret, så det i højere grad tager hensyn til de mindre transaktioner - PBS forventes i marts 2006 at præsentere en ny prisstruktur.

På baggrund af undersøgelsen vil Konkurrencestyrelsen i 2006 undersøge det internetbank-gebyr, som PBS betaler til bankerne for at håndtere dankortbetalinger over internettet, fordi gebyret udgør en væsentlig del af PBS' samlede underskud og dermed har betydning for PBS' samlede gebyrniveau.

I 1999 aftalte konkurrencemyndighederne og bankerne, at bankerne kunne opkræve 1,95 kroner plus 0,1 procent af handelsbeløbet for en dankort-betaling. I 1999 var der 100.000 dankortbetalinger på nettet - i 2005 var der 19 millioner betalinger.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse