Microsoft: JavaScript er ikke så vigtigt

Internet Explorer 8 har fået rosende omtale flere steder, men i forhold til behandlingen af JavaScript lægger browseren sig stadig bagerst i feltet. Men det er lige meget, mener Microsoft.

Selv om de fleste tests viser, at konkurrenterne overgår Explorer i forhold til eksekvering af JavaScript, så er det ikke en detalje, som Microsoft dvæler ved.

Firmaet har andre prioriteter i browser-krigen.

Internet Explorer-chefen Dean Hachamovitch mener ikke, at JavaScript-hastigheden har den store betydning i øjeblikket.

»Vi vil løbende forbedre vores script-motor, men lige nu er det ikke helt klart, hvor stor en betydning, det har for folk. JavaScript udgør en lille del af, hvor hurtigt en hjemmeside vises. Det er en del af det, men det er på ingen måde den hellige gral,« siger Hachamovitch til Cnet News.

I interne test hos Microsoft er IE8 angiveligt den hurtigste til at indlæse sider - og det er en bedre målestok, mener Microsoft.

Det argument finder dog ikke støtte hos holdet, der sidste år færdiggjorde Chrome-browseren hos Google.

»Vi oplevede, at mange webudviklere klagede over, at de ikke kunne lave de ting, som de havde lyst til, fordi JavaScript var en begrænsende faktor. Det er selvfølgelig ikke det eneste flaskehalsproblem, men den største mulighed for at forbedre ydelsen i browserne var at forbedre JavaScript,« siger Darin Fisher, der var med til at udvikle Chrome.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job