iPhone åbes for udviklere

Apple har lyttet til erhvervslivets behov og integrerer nu Microsoft Exchange i iPhone. Samtidigt præsenetres et udviklingskit til udviklere udenfor Apple.

Som ventet har Apple præsenteret sit iPhone Software Development Kit, SDK. Det nye SDK bliver en del af en samlet iPhone 2.0 Software Update, som forøvrigt også virker med iPod Touch.

Firmaet har også løftet sløret for, at man vil indbygge Microsoft Exchange i iPhone. Det sker gennem en licensaftale med Microsoft om ActiveSync.

Erhvervskunder får dermed mulighed for at benytte både "push email", "push calendering", "push contacts", globale addresselister og mulighed for at fjernslette indhold hurtigt og sikkert.

Ifølge Apple kommunikerer iPhone direkte med Exchange servere uden nye iPhone-programmer.

Den nye understøttelse kommer når Apple til sommer frigiver iPhone 2.0 software update.

Det er ved samme lejlighed, at det nye iPhone SDK skal give udviklere udenfor Apple mulighed for at udvikle programmet til både iPod Touch og iPhone. Ifølge Apple får udviklerne ikke et begrænset iPhone SDK, men fuld adgang til de samme udviklerværktøjer Apple selv udvikler programmer med.

Det nye iPhone SDK inkluderer både et særligt Xcode for iPhone, der understøtter enhedernes multi touch-funktioner, samt en ny iPhone Simulator og Interface-Builder. Med den nye iPhone Simulator kan udviklere afprøve programmer før de sendes ud, mens Interface-Builder gør det nemt at bygge brugerflader til iPhone og iPod Touch.

På pressemødet vise Apple nyligt konverterede spil, blandt andet SEGA har konverteret et spil til iPhone, nemlig Super Monkey Ball og det er forholdsvis nemt at konvertere spil på grund af iPhone OS' velkendte opbygning.

iPhone OS er nemlig tre fjerdedele Mac OS X og består af API'erne core OS, core services, media layer og Cocoa Touch. Cocoa Touch er et alternativ til Mac OS X's Cocoa, der kræver mus og tastatur, hvorimod Cocoa Touch er designet til multi touch. Det betyder med andre ord, at udviklere har adgang til Mac OS X's teknologier, blandt andet Core Animation, OpenGL, Core Audio og OpenAL. Derudover får udviklere fuld adgang til accelerometer sensoren og kameraet.

Det nye iPhone SDK frigives i dag som beta mens den endelige udgave frigives til juni som en del af iPhone 2.0 Software Update, som også indeholder Microsoft Exchange ActiveSync og App Store.


Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S