iPhone åbes for udviklere

Apple har lyttet til erhvervslivets behov og integrerer nu Microsoft Exchange i iPhone. Samtidigt præsenetres et udviklingskit til udviklere udenfor Apple.

Som ventet har Apple præsenteret sit iPhone Software Development Kit, SDK. Det nye SDK bliver en del af en samlet iPhone 2.0 Software Update, som forøvrigt også virker med iPod Touch.

Firmaet har også løftet sløret for, at man vil indbygge Microsoft Exchange i iPhone. Det sker gennem en licensaftale med Microsoft om ActiveSync.

Erhvervskunder får dermed mulighed for at benytte både "push email", "push calendering", "push contacts", globale addresselister og mulighed for at fjernslette indhold hurtigt og sikkert.

Ifølge Apple kommunikerer iPhone direkte med Exchange servere uden nye iPhone-programmer.

Den nye understøttelse kommer når Apple til sommer frigiver iPhone 2.0 software update.

Det er ved samme lejlighed, at det nye iPhone SDK skal give udviklere udenfor Apple mulighed for at udvikle programmet til både iPod Touch og iPhone. Ifølge Apple får udviklerne ikke et begrænset iPhone SDK, men fuld adgang til de samme udviklerværktøjer Apple selv udvikler programmer med.

Det nye iPhone SDK inkluderer både et særligt Xcode for iPhone, der understøtter enhedernes multi touch-funktioner, samt en ny iPhone Simulator og Interface-Builder. Med den nye iPhone Simulator kan udviklere afprøve programmer før de sendes ud, mens Interface-Builder gør det nemt at bygge brugerflader til iPhone og iPod Touch.

På pressemødet vise Apple nyligt konverterede spil, blandt andet SEGA har konverteret et spil til iPhone, nemlig Super Monkey Ball og det er forholdsvis nemt at konvertere spil på grund af iPhone OS' velkendte opbygning.

iPhone OS er nemlig tre fjerdedele Mac OS X og består af API'erne core OS, core services, media layer og Cocoa Touch. Cocoa Touch er et alternativ til Mac OS X's Cocoa, der kræver mus og tastatur, hvorimod Cocoa Touch er designet til multi touch. Det betyder med andre ord, at udviklere har adgang til Mac OS X's teknologier, blandt andet Core Animation, OpenGL, Core Audio og OpenAL. Derudover får udviklere fuld adgang til accelerometer sensoren og kameraet.

Det nye iPhone SDK frigives i dag som beta mens den endelige udgave frigives til juni som en del af iPhone 2.0 Software Update, som også indeholder Microsoft Exchange ActiveSync og App Store.


SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg