Skattevæsenet retter søgelyset mod e-handel

E-handel er et af fokusområderne i den seneste indsatsplan fra Skat. I det kommende år vil Skat videreudvikle kontrolmetoderne og intensivere samarbejdet med andre landes myndigheder.

Handel på internettet er i hastig stigning - og dermed også muligheden for svindel. Det understreger Skat i sin indsatsplan for 2006. E-handel er udpeget som et af fokusområderne i indsatsplanen. Skat varsler blandt andet en forstærket indsats overfor sælgere på online-auktionshuse og forretninger, som sælger kosttilskud og medicin på nettet.

Skat satser dels på en videreudvikling af kontrolmetoderne og dels på et forstærket samarbejde med myndighederne i andre lande.

Blandt de konkrete tiltag er en søgerobot, Xenon, der skal finde danske websites som sælger varer og ydelser. De fundne data om virksomhederne på nettet skal sammenkøres med Skats egne oplysninger for at finde butikker, der unddrager sig moms- eller skattebetaling.

Søgerobotten skal også bruges til at finde virksomheder der sælger medicin og kosttilskud med særlig fokus på muskelopbyggende præparater. Skat fortæller at man også går efter virksomheder, der har etableret sig i udlandet og henvender sig til danske privatpersoner.

Fremover vil skattevæsenet desuden holde et vågent øje med supersælgere på nettets auktionstjenester. En del personer har så stor omsætning på auktionsportaler, at der reelt er tale om erhvervsmæssig virksomhed, og flere mindre firmaer bruger auktionstjenesterne som salgskanaler, mener Skat.

Derfor vil man fremover udvælge personer og firmaer med høj omsætning i online-auktioner for at kontrollere, hvorvidt omsætningen bliver opgivet til skattevæsenet.

Skat varsler også en undersøgelse af en internet-baseret multi-level-marketing virksomhed, WGI, der blev lukket sidste år. Medlemmerne har dels tjent penge på provision og dels på online-spil.

E-handelsgruppen i Skat har fået oplysninger fra danske banker om overførsel af penge til danskere fra deltagelse i WGI. Spillerne kan nu regne med at modtage en ekstra skatteopkrævning for perioden 2002-2004.

Xenon-robotten skal også bruges til at finde sex-sites på nettet der henvender sig til danskere. Skat fortæller at man vil identificere ejerne af hjemmesiderne for at kontrollere, om der betales skat af bannerindtægter og salg af produkter på nettet.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job