Jubii vil sælge Segway-løbehjulet

Den danske internetportal Jubii vil være dansk forhandler af Segway, løbehjulet der satte verden på den anden ende sidste år.

Ifølge Berlingske Tidende har Jubiis direktør, Henrik Sørensen, forelsket sig så kraftigt i Segway, at han vil forsøge at blive dansk forhandler af det lille gyrostyrede løbehjul. Henrik Sørensen så Segway i aktion under IT-messen Comdex i USA.

»Jeg bestilte ti eksemplarer og bad om lov til at Jubii blev dansk forhandler. Om vi får forhandlingen afhænger bl.a. af om hvordan vi kan klare servicen, og vi vil jo også gerne vide, hvad de danske myndigheder mener om den, hvad angår vægtafgift, færdselsregler osv.,« siger Henrik Sørensen til Berlingske Tidende.

Ifølge avisen ligger også Lego i forhandlinger om at forhandle Segway herhjemme.

Segway er et motordrevet fartøj med to hjul, der ligner en hånddrevet plæneklipper. Løbehjulet kører afsted med 18 km i timen og styres med kropsbevægelser, som registreres af en trykfølsom ståplade. Læn dig forud, og farten sættes op, læn dig tilbage, og fartøjet stopper.

Op til 100 gange i sekundet beregnes fartøjets seks processorer den nøjagtige position og vejgreb og foretager en udbalancering, der skal sikre, at man ikke vælter. To batteridrevne elmotorer står for fremdriften, og Segway kan køre 25 kilometer, før den skal "tankes" op.

Segway satte sidste år verden på den anden ende. Op til afsløringen i december var den udelukkende blevet omtalt under kodenavnet »Ginger« og opfinderen, amerikanske Dean Kamen, ville ikke afsløre, hvad der gemte sig bag kodenavnet.

Alskens kendisser, som havde fået lov til at smugkigge på opfindelsen, hyldede den som verdens ottende vidunder. Apples CEO, Steve Jobs, citeredes for at have sagt, at der vil blive bygget byer omkring den nye maskine, og Amazons Jeff Bezos investerede millioner af dollar i opfindelsen.

I USA er det netop Amazon, der skal forhandle Segway. Den får en udsalgspris på omkring 35.000 danske kroner, når den kommer i handelen til marts - men allerede nu kan man forudbestille løbehjulet via Amazon.

Dean Kamen arbejder i øjeblikket på en ny opfindelse, en slags evighedsmaskine, der ved hjælp af solceller kan producere energi til apparater som Segway - eller fungere som vandrensningsanlæg i ulande.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere