Teenage-bilister ignorerer mobilforbud

Mængden af teenage-bilister, der taler i mobil under kørslen, er den samme både før og efter forbuddet blev indført, viser en amerikansk undersøgelse.

Flere amerikanske stater har igennem de seneste fem år gennemført lovændringer, der gør det ulovligt for teenage-bilister at tale i mobil under kørslen. Alligevel har man ikke oplevet noget fald i antallet af amerikanske teenagere, der taler i telefon, mens de kører bil. Det viser en undersøgelse foretaget af The Insurance Institute for Highway Safety.

I 2006 indførte man netop denne lovgivning i North Carolina. To måneder inden de nye regler trådte i kraft, observerede forskerne, at 11 procent af teenage-bilisterne fra 25 forskellige high schools talte i mobiltelefon, da de kørte ud fra skolens område. Omkring fem måneder efter den nye lovgivning trådte i kraft, var tallet steget til 12 procent.

Forskerne undersøgte ligeledes tendensen på 18 forskellige high schools i South Carolina, som ikke har indført forbud imod teenage-bilisters mobilsnak. Tallene blev indsamlet på nøjagtig samme tid som i North Carolina, og resultatet var nogenlunde det samme. Både i efteråret 2006 og i foråret 2007 var der 13 procent af eleverne i South Carolina, der talte i mobil under kørslen.

»Mobilforbud for teenage-bilister er svært at håndhæve. Dem, der holder telefonen op til øret, er ikke svære at spotte, men det er nærmest umuligt for politiet at se håndfri-enheder samt at gætte, hvor gamle førerne er,« siger Anne McCartt, instituttets vicepræsident for undersøgelsen.

I en telefon-rundspørge blandt 400 par af forældre og teenagere fra North Carolina viste, at 95 procent af forældrene og 74 procent af teenagerne støtter forbuddet imod mobilsnak. 71 procent af forældrene og 60 procent af teenagerne føler til gengæld, at håndhævelsen af loven er sjælden eller ikke-eksisterende.

Ifølge The Sydney Morning Herald er bilulykker den hyppigste årsag til dødsfald blandt amerikanske teenagere. Samme aldersgruppe er involveret i tre gange så mange bilulykker, der koster menneskeliv, som de resterende bilister i USA.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere