Så let går din bærbare pc i stykker

HP-notebooks holder dårligst, Apple er ikke så slem endda.

En ud af tre bærbare pc’er vil i løbet af tre år gå i stykker. Det hævder selskabet SquareTrade, der har analyseret fejl-rapporter for 30.000 bærbare computere.

Square Trade lever af at sælge tillægsforsikringer til bærbare, hvilket dog ikke i sig selv gør det statistiske materiale (PDF) mindre troværdigt.
Holder analysen, er der grund til at vælge bærbar pc med megen vægt på mærket. Vælger man en HP-notebook er der ifølge SquareTrade 40 procent større risiko for sammenbrud end hvis man havde valgt en notebook fra Asus.

I løbet af en tre år periode vil hver fjerde HP-notebook bryde sammen, siger tallene. For det bedste mærke på listen, Asus, er det kun hver syvende, der går i udu.

HP har følge af Acer og Lenovo i den dårligste del af fejlstatistikken. Tæt på Asus på andenpladsen over de mindst fejlfyldte mærker finder man Toshiba og som nummer tre Sony.

Apple, der ifølge de danske forbrugermyndigheder har et relativt højere antal klagesager end andre mærker, ligger i SquareTrade-materialet i midten.

Netbooks er ifølge materialet endnu mindre pålidelige ned notebooks: Faktisk er der 20 procent større risiko for fejl på en netbook end på en almindelig bærbar, hedder det i materialet.

HP havde ved redaktionens slutning ikke kommentarer til undersøgelsen.
 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S