Ingen erstatning for tabte feriebilleder på defekt USB

I de fleste tilfælde er der ingen erstatning at hente for forbrugere, der har mistet værdifulde data på USB-skandalen, men til gengæld har alle forbrugerne ret til at få pengene tilbage, forklarer Forbrugerrådet.

Forbrugere, der er blevet narret af USB-producenter med falske giga bytes, kan godt glemme alt om erstatning, hvis de har tabt personlige filer. Dog har forbrugerne ret til at få en ny USB-stick af samme mærke eller få pengene tilbage, hvis hele produktion har fejl.

Mere end 30 læsere har skrevet til ComON og fortalt, at de har købet USB-stick, der lovede kapaciteter på for eksempel 4 GB, men i virkeligheden blot havde 2 GB.

Nogle gange har læserne mistet data, og en læser berettede, at han havde mistet feriebilleder på en defekt USB-stick.

Han kan dog godt glemme at kræve erstatning for de tabte billeder.

»Udgangspunktet er, at det ikke er muligt at få erstatning, fordi der ikke er tale om et økonomisk tab. Hvis man det er noget erhvervsrelateret, kunne man måske dokumentere et tab,« forklarer jurist Tina Dhanda fra Forbrugerrådet. Hun vurderer videre, at sager om erhvervsdokumenter som regel vil ende i en retssag.

Men det er grotesk, at producenterne har snydt forbrugerne, så de har mistet data, mener Forbrugerrådet - og hvis branchen har haft en mistanke, burde forhandlerne have lavet stikprøver.

»Det er fint nok, at du kan få dine penge tilbage, men hvis du har mistet dine feriebilleder, så er de 200 kroner nok ikke det store problem,« mener Tina Dhanda.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS