USA har igen adgang til dine bankdata

Nu kan de amerikanske myndigheder igen overvåge europæernes bankoverførsler.

Den kontroversielle SWIFT-aftale mellem EU og USA trådte i kraft den 1. august. Dermed får de amerikanske myndigheder igen adgang til europæiske bankdata, der skal bruges som et led i terrorbekæmpelse. EU-parlamentet afviste ellers i foråret den oprindelige aftale, men siden da er det lykkes at få en række indrømmelser fra USA.

De europæiske politikere har blandt andet fået lovning på, at man inden for 12 måneder vil begynde etableringen af et europæisk Terrorism Finance Tracking Programme (TFTP) svarende til det nordamerikanske, så masseoverførsler af data til lande uden for Europa ikke længere vil være nødvendigt.

Europa får dermed et system til at analysere dataoplysningerne selv, så man kun behøver at videresende oplysninger, der vedrører konkrete mistanker om terrorvirksomhed.

Aftalen giver også Europol mulighed for at blokere dataoverførsler til USA. Enhver forespørgsel om overførsler til det amerikanske finansministerium skal godkendes af Europol.

Den nye version af aftalen fastslår, at amerikanernes brug af data - som udelukkende skal have til formål at bekæmpe terrorisme - skal overvåges af en gruppe uafhængige kontrollører, herunder en person, som udpeges af EU-Kommissionen og Europa-Parlamentet.

Aftalen forbyder det amerikanske Terrorism Finance Tracking Programme (TFTP) at udføre "data mining" eller enhver anden form for algoritmisk eller automatiseret profilering eller computerfiltrering. Enhver søgning på SWIFT-data skal være baseret på eksisterende oplysninger, der påviser, at formålet med søgningen vedrører terrorisme eller finansiering af terrorisme.

Udtrukne data må kun opbevares, så længe det er nødvendigt til brug for specifikke procedurer og undersøgelser. Hvert år skal det amerikanske finansministerium tage bestik af alle data, der ikke er under mistanke, og som ikke længere er nødvendige for terrorbekæmpelsesformål, og slette dem. Sådanne data skal senest slettes efter fem år.

EU-Parlamentet godkendte den reviderede aftale den 8. juli med 484 stemmer for og 109 stemmer imod, mens 12 stemte blankt. Men kritikere fastholder, at aftalen er ”demokratisk illegitim” og hævder at der er tale om en overtrædelse af EU's love om databeskyttelse.

Aftalen trådte i kraft den 1. august og skal løbe i fem år, hvorefter den kan forlænges år for år. Men europæerne og amerikanerne skal senest seks måneder efter aftalens ikrafttræden vurdere, hvorledes aftalens sikkerhedskontrol og kontrolsystemer fungerer.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S