Gartner: Gå væk fra Microsoft IIS

Gartner anbefaler de af deres kunder, som er ramt af Code Red eller nimda ormene, at overveje alternativer til Microsofts Internet Information Server (IIS).

I en anbefaling med titlen "Nimda Worm Shows You Can't Always Patch Fast Enough", som Gartner kom med i slutningen af sidste uge, hedder det: "Virksomheder, der bruger Microsoft's IIS Web server software, skal opdatere hver eneste IIS server med hvert eneste nye sikkerhedspatch, som Microsoft udsender og det sker næsten ugentligt".


Nimda og i mindre udstrækning Code Blue har igen vist risikoen ved at bruge IIS server og besværet med at følge med i det tempo, hvormed Microsoft udsender nye sikkerhedsopdateringer, hedder det i rapporten. Gartner anbefaler virksomheder, der har været angrebet af både Code Red og nimda ormene, at overveje alternativer til IIS inklusiv og evt. flytte web-applikationer til web server software fra andre udbydere som f.eks. iPlanet eller Apache.


Gartner mener, at IIS vil blive ved med at blive angrebet af vira og orme indtil Microsoft totalt har omskrevet softwaren.


(Kilde: it.mycareer.com.au)

    Læses lige nu

      Navnenyt fra it-Danmark

      netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
      Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
      Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

      Nihad Hodzic

      Trafikstyrelsen

      Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

      Honey Arora

      Immeo