Ny fleksibel skærm fra Philips

En ny supertynd skærm som kan rulles sammen efter brug er snart klar til masseproduktion.

Philips-datterselskabet Polymer Vision har præsenteret den hidtil tyndeste og mest bøjelige aktiv-matrix-skærm. Den består af 80.000 plast-transistorer og har en fem-tommers-billedflade med en opløsning på 320 x 240 billedpunkter.

Endnu er det dog ikke muligt at vise farver; skærmen kan kun vise fire gråtoner. Den tynde skærm kan rulles sammen og f.eks. gemmes i en kuglepen eller mobiltelefon. Bagpanelets tykkelse er på 25 mikron - det er kun en fjerdedel af almindelig papirtykkelse.

Ifølge norske Digi.no har Polymer Vision allerede forberedt sig på fremstilling af 5.000 skærme i løbet af 2004. Disse skal bruges til at hjælpe selskabet med videreudvikling og forbedring af teknologien, og bruges til udvikling af nye prototyper.

Selskabet håber i 2005 at være klar til levering af millioner af de nye bøjelige skærme.

Polymer Vision har forskellige idéer til, hvordan skærmene kan bruges. Et fællestræk er en ny mobilitet i forhold til visning af elektronisk information.

En idé er, at skærmene kan tilkobles mobiltelefoner, hvilket giver brugerne mulighed til at læse e-mails og nyheder. En anden tanke er, at skærmene kan bruges af militær, eksempelvis til visning af opdaterede kort på slagmarken.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere