Tvivlsom forskning forbinder computerspil med voldtægt

Havde Leisure Suit Larry en skadelig effekt?

En amerikansk psykiater er kommet i hård modvind for kradse og tilsyneladende udokumenterede anklager.

Carole Lieberman mener, at talrige undersøgelse viser, at for meget tid med computerspil kan føre til voldtægter. Det siger hun til Fox News i en artikel, hvor følgende citat optræder:

"Stigningen i antallet af voldtægter kan i et stort omfang kobles sammen med folks mulighed for at udspille de samme scenarioer i computerspil".

Anklagen falder midt i debatten om computerspillet Bulletstorm, som nogle kritikere har kaldt for verdenshistoriens værste spil, fordi er der ekstrapoint at hente for ekstravagante henrettelser.
Men ellers rummer computerspilindustriens korte historie ikke mange titler, hvor seksuelle overgreb er en del af gameplayet. I Leisure Suit Larry var det seksuelle samkvem på et komisk niveau. I Grand Theft Auto var der kun sex at finde i en skjult scene, og i det kontroversielle spil Bully var samkvemmet mellem spillets hovedperson og piger primært et spørgsmål om et kys.

Wired har derfor gået psykiateren på klingen og bedt hende finde de rapporter, der angiveligt konkluderer en sammenhæng mellem voldtægter og computerspil. Men det kan hun ikke.

Hun fastholder dog påstanden ved at hævde, at eftersom computerspil kan anspore til en voldelig opførsel, og at voldtægt er en voldelig handling, så er det i hendes øjne indlysende, at voldelige spil er skyld i en stigning i antallet af voldtægter.

En amerikansk forsker, Douglas A. Gentile, der beskæftiger sig med mediers relation til vold, fortæller til Wired, at han aldrig har hørt om undersøgelser, der dokumenterer en sammenhæng mellem voldtægter og computerspil, og at påstanden ligger ud over videnskabelig redelighed. De officielle tal fra USA viser desuden, at antallet af voldtægter er faldende.

Læs mere hos Wired.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest