Mac hacket på under ti sekunder

Det var tilsyneladende ganske simpelt at hacke en Mac for sikkerhedseksperten Charlie Miller. Nu kan han inkassere 5000 dollars.

Charlie Miller, der før har spøgt i Macverdenen ved at hacke en MacBook Air på under to minutter, hackede i går en Mac på mellem fem og ti sekunder. Det er personlig rekord for Miller, der hackede maskinen på hackerkonkurrencen Pwn2own, som afholdes hvert år i forbindelse med sikkerhedskonferencen Cansecwest.

Cansecwest har i år haft fokus på blandt andet iPhone og browsere, deriblandt Safari og allerede for to uger siden sagde Miller, at han mente Safari ville være den nemmeste browser at hacke. Angiveligt skulle det skyldes dens høje tekniske niveau og mange funktioner, som gør at der kan være mange potentielle huller, som udvikleren glemmer at lukke.

"Jeg kan ikke udtale mig om detaljerne omkring sårbarheden, men det var en Mac med de seneste sikkerhedsopdateringer. Det tog mig cirka fem til ti sekunder at hacke den", fortæller Miller, der har inkasseret 5000 dollars for sin bedrift.

Det var dog heller ingen sag for hackerne at få bugt med både Firefox, Windows 7 og Internet Explorer 8. Tilbage står stadig at få hacket sig ind i mobilerne, herunder iPhone. Det giver dobbelt op på præmiepenge, men indtil videre er det ikke lykkedes nogen.

Oplysningerne gives nu videre til de forskellige udviklere, så hullerne kan blive lukket. Ifølge Miller fik han adgang ved at udnytte en fejl, som han allerede spottede før sidste års konkurrence.

Hackerne skulle som minimum bevise, at de kunne køre kode på de kompromitterede maskiner efter angrebet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil