Telia og TDC afviser kendskab til telekortsvindel

Teleselskaber afviser at kende til omfattende svindel med telekort, selvom mange af de eksporterede kort udelukkende kan bruges i Danmark. (opdateret)

De to teleselskaber Telia og TDC afviser kendskab til svindel i millionklassen. Sidste uge vurderede SKAT overfor ComON, at den danske stat hver måned mister mellem fem og syv millioner på momssvindel med de farverige telekort.

Svindelen kan foregå, når teleselskaber som Telia og TDC sælger kortene til distributører, som sælger dem videre til et andet EU-land. Herfra bliver de så igen solgt videre til et skuffeselskab i et eksotisk land. Hermed kan distributørerne kræve moms tilbage fra den danske stat. Nogen gange går de fiktive selskaber så konkurs, mens kortene i andre tilfælde bliver solgt sort i Danmark.

Men de to store sælgere af telekortene, Telia og TDC, afviser at kende til den omfattende svindel med internationale telekort. TDC blander sig således ikke i købernes anliggender.

»Hvis der foregår noget ulovligt, så går vi ud fra, at de rette myndigheder griber ind,« siger pressemedarbejder Ib Konrad Jensen fra TDC.

SKAT vurderer dog, at mange af kortene alene kan anvendes i Danmark.

»Det er meget lidt sandsynligt, at der er tale om regulær eksport,« skriver souschef Peter Nørregaard i en mail til ComON.

Telia har dog heller ikke registreret svindel med de telekort, de sælger, og hvis teleselskabet gjorde, ville det skride ind med det samme.

»Vi vil sørge for at det stopper med det samme. Vi ser på hvordan vi gang til gang, sammen med partnerne kan finde frem til en løsning, hvor der ikke indgår svindel. Er dette ikke muligt, er vi nødsaget til at afbryde samarbejdet,« siger kommunikationsdirektør Anders Monrad Rendtorff fra Telia om selskabets generelle forholdsregler omkring svindel.

SKAT vil nu skærpe de gældende regler for handel med telekort, så myndighederne kan dæmme op for svindelen.

Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Proces Manager med agil erfaring til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Systematic

    Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

    Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S