Her er verdens største it-land

Der sælges nu flere pc'er i Kina end i USA.

I mange år har USA været verdens største pc-marked. Men sådan er det ikke længere. I sidste kvartal blev der solgt flere pc'er i Kina end i USA. Det skriver Bloomberg. Det kinesiske pc-salg er steget med 14 pct. til 18,5 millioner enheder i andet kvartal. I USA er salget i samme periode faldet med 4,8 pct. til 17,7 millioner.

Det fortæller IDC-analytikeren Bryan Ma, der også forventer at det samlede kinesiske pc-salg i 2012 vil være større end pc-salget i USA. Det er usikkert om Kina også kan slå USA når salget skal gøres op for hele 2011, men til næste år er der ingen tvivl.

Pc-salget i Kina ventes at stige med 18 procent i det næste år, mens det er stagnerende eller faldende i USA og Europa.

Den voksende velstand i Kina betyder også at flere og flere kinesere efterhånden har råd til at anskaffe en pc. Kina står nu for 22 procent af verdensmarkedet for computere – det er ét procentpoint mere end USA, skriver digi.no.

Kina overhalede USA som det største marked for biler allerede i 2009 – endnu et tegn på den voksende middelklasse i verdens folkerigeste nation.

Der er også flere internet-brugere i Kina end i noget andet land i verden, selvom mange af de mest populære internet-tjenester i resten af verden er spærret i Kina, herunder Facebook.

IBM's pc-division blev solgt til kinesiske Lenovo allerede i 2005, og her melder man da også om betydelig vækst i salget af pc'er på hjemmemarkedet. Det kan også blive en fordel for Lenovo, at den store konkurrent HP nu sandsynligvis trækker sig ud af pc-markedet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S