Rød blok vil lukke Videnskabsministeriet

Socialdemokraterne er klar til at lukke Videnskabsministeriet, som vi kender det i dag. Venstre ryster på hovedet over forslaget.

Artikel top billede

Foto: Petr Kovar

Læs også:
Leder: It er dødens pølse i en valgkamp

Hvis rød blok vinder folketingsvalget torsdag den 15. september, kan Videnskabsministeriets dage være talte.
 
For it-ordfører for Socialdemokraterne, Yildiz Akdogan, understreger til Computerworld, at Danmark har brug for en decideret it-minister, der kan sørge for at opprioritere it-udrulningen i den offentlige sektor.
 
"It er jo kommet for at blive, og der kommer mere af det. Helle (Thorning-Schmidt, red.) og partiet har stor forståelse for, at it er et vigtigt grundelement i væksten. Derfor har vi brug for en it-minister, der kan koncentrere sig specifikt om området," siger Yildiz Akdogan.
 
Dermed fastholder hun, hvad hun tidligere har udtalt om, at hun arbejder hen imod et It-ministerium. 
 
Tre indsatsområder
Hun peger på, at gårsdagens nedbrud i danskernes NemID-løsning er et eksempel på, at der skal meget mere fokus på at få en velfungerende it-infrastruktur i Danmark.
 
Samtidig serverer hun sin ønskede dagsorden for en fremtidig dansk it-minister, der har tre hovedområder at tage fat på allerede fredag den 16. september.
 
"Vi skal have undersøgt, hvordan it mere effektivt kan bruges som læringsværktøj i folkeskolen, så skal vi have målrettet indsatsen mod bekæmpelsen af it-analfebatisme med undervisning, og for det tredje skal vi have intensiveret forskningen og innovationen på it-indførelsen på velfærdsområderne," forklarer Yildiz Akdogan.
 
I den sammenhæng kan det nævnes, at regeringen for nyligt har kastet en it-milliard i folkeskolen og med sin 2020-plan har forsøgt at optrappe digitaliseringen af velfærden i Danmark.
 
V: Ingen it-minister
It-ordfører Michael Aastrup-Jensen fra regeringspartiet Venstre er ikke begejstret for ideen om en it-minister efter valget, hvis blå blok fortsætter ved regerings-roret.
 
"Vi har ingen intentioner om at introducere en it-minister, fordi it-indsatsen skal ikke gemmes af vejen i et ministerium, der utvivlsomt vil stå langt nede i hierarkiet sammenlignet med eksempelvis Finansministeriet. It skal på dagsordenen i alle ministerier," siger Venstre-politikeren.

I kan jo bare prioritere it noget højere i den nuværende og en eventuelt kommende regering. Er det da ikke it og kloge hoveder, Danmark skal leve af i fremtiden? 
 
"It som begreb ligger jo ikke kun i Videnskabsministeriet, og vi vil ikke gøre it'en en tjeneste, hvis vi gemmer det af vejen i et It-ministerium, der ikke internt i regeringen vil have magt til at kunne komme igennem med argumenter overfor de tungere ministerier," lyder argumentet fra Michael Aastrup-Jensen.

Læs også:
Leder: It er dødens pølse i en valgkamp

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland