Kerfis Carsten Egeberg går til Datacon

Carsten Egeberg stopper som administrerende direktør hos Kerfi til fordel for en stilling som salgsdirektør hos Datacon.

Den islandske forhandler Kerfi mister den administrerende direktør, Carsten Egeberg indleverede i sidste uge sin opsigelse til bestyrelsen. Og i dag blev Kerfis medarbejderne informeret om Egebergs exit.

Egeberg har taget imod et tilbud om at blive salgsdirektør for Datacon.

»Jeg fik tilbudt nye udfordringer og mente, at det var tid til at prøve noget nyt. Datacon er klart nummer et på min liste over firmaer, som jeg godt kunne tænke mig at arbejde for,« siger Carsten Egeberg til CRN.

Kerfis bestyrelsesformand Gylfi Arnason bekræfter sin direktørs exit.

»Carsten Egeberg har sagt sin stilling op, men jeg kan ikke sige med sikkerhed, hvornår han forlader Kerfi, det skal vi først forhandle om,« forklarer Gylfi Arnason, som selv overtager ledelsen af Kerfi indtil en ny direktør er fundet.

Kerfi og Carsten Egeberg har indgået en konkurrenceklausul og direktøren er i udgangspunktet bundet til Kerfi indtil februar. Gylfi Arnason understreger overfor CRN, at Carsten Egeberg selv har sagt op, og at der ikke er tale om en fyring, hvilket Egeberg selv bekræfter.

Carsten Egeberg har stået i spidsen for Kerfi i fem et halvt år. Han overtog ledelsen i det islandske forhandlerhus i 2001, hvor virksomheden havde otte ansatte. I dag har Kerfi 65 ansatte og omsætter årligt for omkring 250 millioner kroner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S