Indtjeningsstyring er det nye ERP-felt

Funktioner som indtjeningsplanlægning og -styring, branchespecifikke og aktivitetsbaseret omkostningsberegning og revisionsstyring bliver de næste tillægsydelser, som ERP-applikationer skal kunne levere, mener analysevirksomheden IDC.

»Markedet fro applikationer til automatiseret styring af indtjening er det næste udviklingsområde på backoffice-applikationsmarkedet, hvis ikke hele ERP-markedet. Applikationsleverandører, som ikke når med, når det tog kører, vil opdage, at der ikke er andre togafgange de næste fire eller fem år,« siger Dennis Byron, research-vicepræsident for ERP og brancheappliktioner.

Det er også sandsynligt, mener IDC, at en stor ny spiller vil dukke op på det generelle enterprise-rettede applikationsmarked i dette årti - på baggrund af en succes med softwaresuiter til automatiseret indtjeningsstyring. Tidligere voksede Siebel frem på baggrund af succes med kundestyringssoftware, CRM, og Peoplesoft fik en position på baggrund af sin succes med personalesoftwarw, HRMS. Begge virksomheder blev førende inden for det bredere marked for virksomhedssoftware.

En række af de virksomheder, som nu er førende inden for supply chain og ERP vil udbygge deres produkter for at kunne deltage i det nye marked for indtjeningsautomatiserende software, eller de vil introducere helt nye suiter på området. Det samme skete, da førende ERP-leverandører før i tiden gik ind i software styring af forsyningskæden, kundestyring og arbejdskrafstyring, vurderer IDC.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S