Tech Data udsætter dansk lagerflytning

Tech Data har udsat flytningen af det danske lager til Sverige. Tidligere gik planen på juli måned, nu bliver det tidligst i starten af 2006, oplyser administrerende direktør Hans Vitalis. Det finske lager flytter efter planen til juli.

»Vi ønsker at gå med seler og livrem. Det handler også om at beskytte vores forretning i både Sverige og Finland. Vi har en mulighed for at teste det af inden vi flytter op. Det synes jeg er en fantastisk mulighed,« siger Hans Vitalis.

Han sigter til, at både det svenske og finske marked skal være oppe at køre optimalt, før det danske lager integreres i det store nordiske centrallager i Stockholm.

Han understreger at når Tech Data går ud og fortæller om udsættelsen af flytningen nu, så er det for at kommunikere, at der ikke er tale om en panikhandling.

»Faktisk synes jeg det er et utroligt stærkt budskab at komme med fem måneder før flytningen,« siger Hans Vitalis.

Han fortæller, at når Tech Data i Danmark kan udsætte flytningen, så handler det om, at der er en fleksibel lejeaftale på det danske lager, som gør det muligt at blive i lokalerne længere end oprindeligt planlagt.

Beslutningen om, at udsætte flytningen af det danske lager indtil både svenskerne og finnerne er oppe at køre smertefrit, er en nordisk beslutning, der er godkendt hos moderselskabet i USA.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Midtjylland

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job