Euler strammer britisk kreditforsikring

En lang række britiske it-forhandlere får fremover ikke forsikret deres køb. Euler Hermes' danske direktør afviser, at tilsvarende sker i Danmark.

Kreditforsikringsselskabet Euler Hermers har strammet op for de britiske distributørers kreditgivning til forhandlerne i Storbritannien. I sidste uge fjernede Euler Hermes en lang række af distributørernes forsikringer af salg for op til 1,2 millioner kroner. I denne uge er det kreditlinjer på op til 160.000 kroner, der i stort omfang vil blive skåret væk. Det skriver det britiske it-nyhedsmedie Microscope.

 
»I lyset af den fortsatte forværring i den britiske økonomi, er vi desværre nødt til at tage yderligere skridt for at annullere dækning på visse købere set i lyset af de aktuelle finansielle oplysninger, vi er i besiddelse af,« lyder det i et brev fra kreditforsikringsselskabet til de britiske distributører.
 
Den stramme kreditpolitik er endnu ikke slut for de britiske forhandlere. I næste uge vil Euler Hermed skære yderligere i kreditgivningen, hvor en et stort antal forhandlere med kredit op til 60.000 kroner vil opleve, at deres kreditter forsvinder og fremover vil fremtræde med rødt i kreditrapporten.
 
Hos Euler Hermes i Danmark vil administrerende direktør Peter Hecht-Hansen i den aktuelle økonomiske situation ikke udelukke noget som helst for fremtiden. Selv om Euler Hermes over de seneste mange måneder løbende har reduceret kreditgivningen til en lang række brancher, afviser han dog, at der er aktuelle planer om tilsvarende skridt for at skære i den danske kreditgivning.
 
»I skrivende stund har vi ikke generelle planer for lignende aktiviteter,« siger Peter Hecht-Hansen.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job