Officeline har vendt udviklingen

Med godt 100.000 kroner i overskud har den danske afdeling af Apple-forhandleren Officeline for alvor vendt de dårlige resultater i 2002 til et kraftigt forbedret 2003. Direktør Per Søgaard ser også mere positivt på fremtiden end længe.

»Nu har vi trimmet og skåret organisationen til. Faktisk er det, lige før jeg skal ud og hyre nye folk,« siger Per Søgaard.

For de første tre kvartaler har Officelines danske afdeling et plus på godt 700.000 kroner i Danmark.

»Det kunne have været over millionen, hvis vi havde kunne nå at levere alle de ordrer vi havde i bogen inden kvartalet sluttede,« mener Søgaard.

Selv om Søgaard er meget optimistisk, og mener han ser tegn på, at markedet er vendt, vil han dog alligevel vente med at investere i en eventuel vækst til efter årsskiftet.

»Før kan vi jo ikke se, om det bare er de sædvanlige kvartalsudsving, der e vendt tilbage, eller om der er tale om en reel vækst i markedet,« konstaterer han.

En kraftig vækst i udrulningen af OS X-systemer ser Per Søgaard dog som et godt tegn.

»Tidligere har det være mindre indtallationer og nogel få mellemstore. Men nu er de de store installationer vi er i gang med. Det lover godt,« siger han.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect