Acer punkterer rygte om Chrome OS på netbooks

Acer afviser rygter om,at der skulle være en netbook på vej med Chrome OS.

Flere medier kunne i går fortælle at Acer vil præsentere en netbook med Chrome OS fra Google på den kommende Computex messe i Taiwan. Chrome OS er et cloudbaseret operativsystem beregnet til netbooks og smartphones, og selvom kildekoden blev frigivet sidste år, så mangler vi stadig at se de første produkter med softwaren. Derfor er der store forventninger til Computex messen, som traditionelt er stedet, hvor de asiatiske producenter løfter sløret for deres kommende produkter.

Men det bliver ikke Acer, der kan vise en netbook med Chrome OS på Computex. Acer har helt usædvanligt sendt et officielt dementi ud, hvor producenten afviser at man vil præsentere en Chrome OS-baseret netbook.

Samtidig tilføjer Acer dog, at man er interesseret i ethvert produkt og enhver tjeneste, der kan forbedre firmaets egne produkter. Derfor vil man også følge udviklingen af Chrome OS tæt. Men det ligner et klart signal fra Acer om, at Chrome OS ikke er klar til markedet endnu.

Det kan dog tænkes, at andre producenter vil vise netbooks med Chrome OS på Computex, ligesom der sandsynligvis kommer mange nye tavlecomputere, hvoraf nogle måske også vil køre med Googles Linux-baserede sky-operativsystem.

Og de første Chrome OS produkter kan blive annonceret allerede i denne uge, hvor Google holder sin udviklerkonference Google I/O onsdag og torsdag.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S