Dell slås med leverance-problemer

Danske Dell-kunder, som har bestilt en fladskærm risikerer at vente op til tre uger på deres varer. Det kniber generelt for pc-fabrikanterne at følge med kundernes efterspørgsel på især skærme og bærbare pc'er.

Leveranceproblemerne kan især mærkes hos pc-producenten Dell, hvor det kniber med at følge med, når det gælder leveringen af firmaets bærbare model XPS M1330 samt 19 tommer skærme.

»Det er et worldwideproblem med levering af råglas til produktion af LCD-skærme,« forklarer Dells danske brand manager Jacob Bestué til CRN. Han er ansvarlig for Dells fladskærme.

Dell bliver i modsætning til andre pc-leverandører ekstra hårdt ramt, fordi de ikke sammensætter maskinen, før kunden har bestilt den. Og det forøger igen ventetiden på den enkelte maskine.

»Det er et brancheproblem, men fordi vi ikke sidder med et lager, så mærker vi det først,« oplyser Dells norske markedschef Hans Christian Seime til digi.no, der tilføjer, at blandt andet skiftet fra skærme i 4:3-formatet til bredskræme sætter industrien under et større pres.

Danske kunder, der bestiller en fladskærm fra Dell kan risikere at vente op til tre uger.

»Der er en lead time fra fem til 20 dage, men det skifter fra dag til dag,« siger Jacob Bestué.

Derfor opfordrer Dell sine kunder til at tjekke leveringstiden, før de bestiller en maskine.





Læses lige nu

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S